The Ortona Table Lamp in teal pairs sculptural design with understated sophistication. Expertly crafted from porcelain, its sculptural base is finished with a delicate breaking glaze that softens over each curve, revealing exceptional depth and detail beneath. A bold, repeating scalloped motif wraps the form, evoking the organic beauty of artichoke leaves or pinecones, and lending a richly tactile presence. Finished with a 40cm linen drum lamp shade.
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Ortona Teal Lamp
| Collection | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Teal |
| Base Dimensions | (H) 38 cm x (W) 30 cm x (D) 30 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |
$52.05
Original: $148.71
-65%Ortona Teal Lamp—
$148.71
$52.05More Images

Ortona Teal Lamp
| Collection | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Teal |
| Base Dimensions | (H) 38 cm x (W) 30 cm x (D) 30 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Collection | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Teal |
| Base Dimensions | (H) 38 cm x (W) 30 cm x (D) 30 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |






















